Örnek Bir Hikaye: Karavan ve Tenis Oynamak


Türkiye'de tenis oynamak, bir başarı elde etmek ve bu başarıyı istikrarlı bir biçimde uzun yıllar sürdürmek zor. 

Birazdan okuyacağınız hikaye tamamen gerçektir.

Şu an 15 yaşındaki Berfu Cengiz'in hikayesini ilk kez bir radyo kanalında duymuştum. Ancak, hiç bir tv kanalında onun müthiş hikayesinin yayınlandığına şahit olmadım. Yanılıyorsam, bilgilendirin lütfen.

Ailesinin çabaları ve kendisinin çok çalışması sonucu geldiği yere ve yolculuğuna gelin birlikte bir göz atalım.


13 yaşındaki Berfu Cengiz’in yaşından çok kupası var. Yedi buçuk yaşından beri katıldığı turnuvalarda 20′den fazla şampiyonluk elde etmiş. 

Peki son olarak Umman’dan şampiyon olarak dönen Berfu farklı illerdeki turnuvalara nasıl gidiyor dersiniz? Otelde kalmak pahalı olduğu için, karavanla. Şoför koltuğunda ise aynı zamanda antrenörü olan babası oturuyor.

 Berfu Cengiz tenis

Yedi Buçuk Yaşında İlk Turnuvasını Kazandı

Henüz beş yaşındayken beden öğretmeni babası Hakan Cengiz’in teşvikiyle başladı tenise Berfu. Top yerine balonlarla oynayarak… 

Yedi buçuk yaşında Mersin’de ilk turnuvasına çıktı ve kazandı… Babası bu maç sayesinde kızındaki konsantrasyon yeteneğini keşfetti ve daha da üzerine düştü. 

Zonguldakta İlk Toprak Tenis Kortu

Ancak, Hatay’da yaşayan ailenin, anne baba da öğretmen olunca maddi imkanları sınırlıydı. Hatay’da ise halka açık ücretsiz bir tenis kortu yoktu. Dolayısıyla günde 2-3 saat antrenman yapması gereken Berfu yeterince çalışamıyordu.

Anne Zonguldaklıydı ve orada ücretsiz bir kort olduğunu biliyordu. Hiç düşünmeden Zonguldak’a tayinlerini istediler. Ancak kışın kapalı kort olmadığı için yağmur yağdığında baba kız önce havlularla kortu siliyor, ardından çalışmalara başlayabiliyorlardı… 

Bu dönemde iş adamı Necdet İnan, İstanbul Pamukspor’da 9 yaş finali oynarken izlediği Berfu’yu çok beğendi. Ve bir yıl sonra Zonguldak’ta veteran turnuvasına geldiğinde Berfu’nun bu kadar iyi tenis oynamak için nerede çalıştığını görmek istedi. 

Fener mahallesindeki bakımsız, zemini çatlak, filesi yırtık, etrafı çok gürültülü ve açık olan korta gidildiğinde Necdet Bey: “Burada çalışarak mı gelip İstanbul’da Türkiye şampiyonlukları alıyor bu kız, sizi gerçekten tebrik ediyorum” dedi ve Zonguldak’a Berfu sayesinde bir toprak kort yaptırdı.

Babası Hakan Cengiz anlatıyor:

Tenis turnuvaları il il yapılıyor. Bunlara gidip puan almanız şart; yoksa milli takıma giremiyorsunuz. 13 yaşına gelene dek yılda en az 13-14 turnuvaya katılmalısınız. Ancak, otele çok paramız gidiyordu; öğretmen maaşları da malum. Biz de çözümü karavanda bulduk.
Karavanda hayat keyifli ve anı yaşayarak eğleniyorsunuz. Zorlukları var. Fakat doğayla da iç içe olmayı seviyorsanız sorun yapmıyorsunuz. Yemek olarak daha çabuk olması ve karbonhidrat ihtiyacı için makarna yapıyoruz. Ayrıca haşlama patates ve yumurta...
Kardeşi de Türkiye şampiyonu
Bu arada Berfu farklı illerde turnuvalara katılmaya başladı. 13 yaşına dek yılda 14 turnuvaya katılması gerekiyordu. Ancak otelde kalmak ve yemek yemek oldukça masraflı idi. 
Baba Hakan Cengiz ne yapabileceğini kara kara düşünmeye başladı. Her seferinde bir- iki bin lirayı bulan otel masraflarını ödeyebilmesi imkansızdı. Düşündü, düşündü ve en sonunda buldu; bir karavan satın alacaktı… 
Böylece baba- kız turnuvalara aldıkları iki kişilik minik karavanla gitmeye başladılar; karavanda uyku, yemek, tuvalet gibi her türlü ihtiyaçlarını da karşıladıar. Hakan Bey bir süre sonra karavancılığı iyice öğrenince gidip dört kişilik karavan aldı. Böylece Berfu’nun kendisi gibi tenisçi olan kardeşi Baran (11) ve annesi de turnuvalara gitmeye başladı. 
Mersin, Adana, Antalya, İstanbul, İzmit, Ankara, Hırvatistan ve Sırbistan karavanla gittikleri turnuvalardan bazıları… 
Cengiz ailesinin yaşadıkları tıpkı Little Miss Sunshine filmini hatırlatıyor. O filmde de aile, ekonomik nedenlerle güzellik yarışmasına katılacak kızlarını yarışma mekanına karavanla götürüyordu.
Makalenin devamını okumak isterseniz >> http://www.berfucengiz.com/?p=124 ziyaret edebilirsiniz.

Öncelikle bu makaleyi yazan Banu Duran hanım efendiye teşekkür ederim. Ellerine sağlık.

Son olarak da bugün ITF Uluslararası Kadınlar Tenis turnuvası GD Tennis Cup’ta, 15 yaşında finale yükselerek, Türk tenis tarihinde bunu başaran en genç tenisçi olma unvanını elde etti.

Haberin devamını >> Berfu Cengiz.com 'dan okuyabilirsiniz.

Başarılarının daim olması dileğiyle Berfu Cengiz...

Görüşmek üzere, 0 yorum:

Yorum Gönder

Real Time Web Analytics