Tenis Sanatı - Tenisci Dirsegi

TENİS SANATI - TENİSÇİ DİRSEĞİ
Dirsek ağrılarının en sık görülen sebeplerinden birisi olan tenisçi dirseği günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemektedir.
Hastalığa tenisçi dirseği adı verilmesinin sebebi; tenis oynayan kişilerde oldukça sık görülmesindendir.
El bileğini kontrol eden kaslar dirsek dış kısmına geniş bir kiriş yardımı ile yapışırlar. El bileğini aşırı zorlayan aktiviteler sonrasında, zamanla bu yapışma yerinde tendinit dediğimiz iltihaplı bir durum gelişir. Tenisçi dirseğine sebep olabilecek diğer faktörlerin başında;
-uzun süreli ve sık bilgisayar kullanımı,
-sıkma, ovalama, ağır kaldırma gelmektedir.
Bu anlamda, ofis çalışanları, ev hanımları, boya, Badana, tamirat işleri ile uğraşan insanlar risk grubundadır.
Belirtileri

Hasta el veya el bileğini kullanırken dirseğin dış kısmında ağrı hisseder. Bu ağrının şiddeti hastalığın ciddiyetine göre değişir. Bazı vakalarda, hasta karşısındaki insanla el sıkışırken bile şiddetli ağrı hisseder. Daha ciddi durumlarda hiç hareket etmezken bile sürekli ağrı vardır ve bu ağrı gece daha da belirginleşir.
Hastalığın tanısı, ağrının yeri ve özel muayene teknikleri ile konur. Hastaların hemen hepsinin hikayesinde zorlayıcı aktiviteler bulunmaktadır.
Tedavi

Hastalığın tedavisinde temel prensip; tendinitli bölgeyi istirahat ettirmektir. Bunun için de ağrıya sebep olan aktivitelerin yasaklanması şarttır. Yaklaşık 3 hafta boyunca, tüm Gün takılmak üzere uygun dirsek splinti verilir. Hasta eğer akut yani hastalığın çok başlangıç döneminde ise soğuk uygulama yapılmalıdır. Lokal kortizon enjeksiyonu, akut dönemde oldukça yaygın kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ancak ciddi yan etkilerinin varlığı, hastalığın tekrarlama olasılığı ve kronik hal alması kortizon kullanımını istenmeyen tedavi durumuna getirmiştir.
Kronik dönemde, sürekli tekrarlayan iltihap ve iyileşme periyotları nedeniyle dokularda bir sertleşme ve esneklik kaybı meydana gelir ki, bu da dokuların daha kolay zedelenmesine neden olur. Yeterli kullanmamaktan dolayı kaslarda meydana gelen zayıflık da zedelenme olasılığını arttırır.
Korunmak İçin Yararlı Egzersizler

DİKKAT! Bu egzersizleri yapmadan önce hekiminize danışın. 
Tenis Sanatı - Tenisçi Dirseği Egzersizleri


0 yorum:

Yorum Gönder

Real Time Web Analytics