Tenis Sanatı - Etkili Tenis Oynamak "Derinlik"


Tenis oynamak için sadece güçlü tenis vuruşlarına sahip olmanız başarılı maçlar çıkarmanıza yetmez.

Diğer bir değişle nasıl bir vuruş yaptığınızdan çok topu nereye vurduğunuz daha önemlidir.

Eski şampiyonlardan Michael Chang'in de söylediği gibi

"Derinlik Kraldır."

Evet derinlik, yeni başlayan bir oyuncudan tutun da Rafael Nadal, Roger Federer yada Novak Djokovic gibi pek çok elit düzey tenisçinin stratejilerinin temelini oluşturmaktadır.

Konuya biraz filozofik yaklaşmam gerekirse, var olan her şeyin bir manası ve var oluş amacı vardır.

Sizce de öyle değil mi?

Bundan dolayı, etkili tenis oynamak için yaptığınız bütün tenis vuruşlarının da bir amacı olmalıdır. Tıpkı yaptığınız her hareket ve söylediğiniz her söz gibi. ;)

Konuya tekrar dönersek, ne demiştim?

Derinlik Kraldır

Amaç rakibinizin bir kaç fazladan topa vurması ve bunun sonucu hata yapması ise, vuruşlarınıza derinlik katmanız büyük avantaj sağlar.

Özellikle belirtmeliyim ki, derinlikten bahsederken, kast ettiğim kortun geri yada yan çizgilere yakın bölgeleri değildir. Daha çok servis çizgisinin arkası ve 20-30 santim yanlardan ve arka çizgiden içe doğru olan kısmı gözünüzde canlandırmanızı ve vuruşlarınızı bu alan içine yapmanızı tavsiye ediyorum.Kendi başınıza veya bir arkadaşınızla antrenman yaparken aşağıda bulunan eğlenceli bir egzersizi deneyebilirsiniz. Kim daha fazla puan alacak görelim?

Egzersizin Amacı:

Derin vuruşlar.

Kurallar:

Herkesin 5 vuruş yapma hakkı vardır. Eğer top,

- fileye takılırsa 0 puan
- tekler yan çizgilerinden veya arka çizgiden dışarı çıkarsa 0 puan.
- servis karelerinden her herhangi birine düşerse 5 puan
- servis çizgisini aşar ve yukarıda bahsettiğim alan içine düşerse 10 puan

kazanırsınız.

Çeşitlilik:

İleri seviyelerde top bahsedilen bölgeye düştükten sonra sekeceği yere göre artı puan verilebilir. Örneğin, topun arkada bulunan tellere çarpması ve buna benzer hedefler gibi.

Farklı pozisyonlarda veya koşarak, aynı egzersiz tekrarlanabilir.

Daha İyi Tenis Oynamak ve Vuruşlarınıza Derinlik Kazandırmak İçin Önerim:

Çoğu zaman özellikle yeni başlayanlar, topu çok fazla file üzerinden göndermeye çalışabilir. Bunun yerine üst üste iki file olduğunu hayal edin ve bu filelerin üzerinden topları karşıya göndermeye çalışın.

Bu önerimi ve yukarıda bahsetmiş olduğum egzersizi yapmanız, vuruşlarınızda derinliği arttırmanıza yardımcı olacaktır. Hadi şimdi korta...

Ayrıca, bu tür alıştırmaları ve daha fazla ipuçlarını 60 Gün ÜCRETSİZ eKursumda bulabilirsiniz. eKursa katılmak için aşağıdaki kutucukları doldurmanız yeterlidir. Görüşmek dileğiyle,


0 yorum:

Yorum Gönder

Real Time Web Analytics