Tenis Sanatı – Kapalı Duruş Ve Tenis Forehand Gücünü Arttırma YollarıBir tenis maçı sırasında kortun ortasından yada fileye yakın gibi çeşitli pozisyonlarda tenis vuruşları yaparsınız.

Ve tenis vuruşlarınızın gücü, derinliği ve hatta topun falsosu yani topun ne kadar spin alacağı, vuruş anındaki duruş pozisyonunuz ile yakından ilişkili bir konudur.

Bu duruş pozisyonlarını genel olarak 4’e ayırabiliriz.

1.  Kapalı Duruş
2. Nötr Duruş
3. Yarı Kapalı Duruş
4. Açık Duruş

Kortun değişik bölümlerine, yönlerine ve rakipten gelen toplara göre bu duruşlar değişiklik gösterebilmektedir.

Kapalı Duruş pozisyonunda tenis forehand vuruşlarında gücü ve tutarlılığı nasıl arttırabileceğiniz konusunda sizlerle çeşitli bilgiler paylaşmak istiyorum. 

Tenis Sanatı – Kapalı Duruş Sırasında Tenis Forehand Gücünü Ve Tutarlılığını Arttırma Yolları


Eğer çoğunlukla kapalı duruş pozisyonunda vuruş yapmayı tercih eden bir oyuncuysanız, açık duruş pozisyonunda vuruş yapan oyunculardan daha tutarlı olarak topları istediğiniz yere atıyor olmanız gerekebilmektedir. 

Çünkü, açık  duruş tenis forehand vuruşunda, kapalı pozisyondan farklı olarak raket topu atmak istediğiniz yöne doğru değil de vücudun sağ yanından sol yanına doğru savrulmaktadır. Bundan dolayı da açık duruş pozisyonunda vuruş yaparken hem derinlik hem de tutarlılık açısından fedakarlıkta bulunulması şarttır.

Kapalı duruşta güç üretmenizin en kolay yolu biraz daha vücudunuzu fileye doğru dönerek topları öyle karşılamak olmalıdır. Böylelikle, vücudunuzun büyük kas gruplarını oluşturan kalça, bel ve omuz gibi kaslardan en yüksek oranda yararlanmış olursunuz. 

Tam kapalı pozisyonda ise; bu kaslardan en az oranda yararlanırsınız.

Aşağıdaki videoyu izlerken bu kas gruplarının vuruş anında nasıl çalıştığına dikkat etmenizi öneririm.Ekstra güç her zaman için bir avantaj olmayabilir eğer ki vuruşlarınız kortun içine düşmüyorsa…

Aşağıdaki alıştırmalarla vuruş istikrarınızı kısa sürede arttırabilirsiniz.

1- Özellikle tenis sporuna yeni başladıysanız veya forehand’de tutarlı vuruşlar yapamıyorsanız servis çizgisinden karşılıklı yapılacak rallilerle alıştırma yapmanızı öneririm. Bu alıştırmaya tenis forehand vuruşunuz daha tutarlı hale geldikçe yeni driller de eklemeyi denemenizde fayda vardır. 

Örneğin, servis çizgisini aşmadan 11 puan alan kazanır gibi.

2-  Tenis vuruşlarında tutarlılık için ikinci önereceğim alıştırma çiftler çizgisiyle tekler çizgisi arasında kalan bölümde ralli yapmaktır. 

Kural olarak, topa her iki oyuncu da birer kez vuruş yaptıktan sonra maç başlar ve 21’e ilk ulaşan kazanır.

Son olarak, makalemin başında bahsetmiş olduğum bütün duruş çeşitlerini ve daha fazlasını öğrenerek çok daha etkili tenis oynayabilir ve eğer tenis alıştırmalarına sahip olmak isterseniz. Tenis Sanatı Eğitim Setinin yanında ücretsiz olarak 41 Etkili Alıştırma (Drill) e-Kitabını da edinebilirsiniz.  Detay Bilgi İçin >> Buraya Tıklayın60 günlük tamamen ücretsiz ekursa katılmak isterseniz aşağıdaki bölümlere adınızı ve epostanızı yazmanız yeterlidir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Real Time Web Analytics