Tenis Sanatı - Hareket Halinde Nasıl Tenis Vole Vurulur?Bir çok oyuncu tenis vole çalışırken ne yapar?

Genel olarak iki oyuncudan,  biri baseline’dan forehand yada backhand tenis vuruşları yaparken, diğer oyuncu file önünde bekleyerek vole vuruşları yapmaya çalışır.

Fakat çok nadiren vole vururken, sabit olduğumuz yerde dururuz.


Volelerin çoğunu öne doğru yani fileye yaklaşırken yaparsınız.

Durduğunuz yerden vole yapmak elbette ki tekniği kavramak ve kontrol sağlamak için harika bir yöntemdir. Ama hareket halindeyken,  fileye yaklaşmayı, vole ve smaç vurmayı da öğrenmelisiniz.

İşte bu konuda ne yapmanız gerektiğine dair bir öneri.

  • A ve B oyuncusu karşılıklı baseline gerisinde pozisyon alır.  
  • A oyuncusu kısa top atar ve B oyuncusu topu ortaya A oyuncusuna atarak, fileye yaklaşır.
  • A oyuncusu topu tekrar B oyuncusunun vole vuracağı şekilde gönderir. B oyuncusu vole vuruşu yaptıktan sonra A oyuncusu topu lob yapar ve B oyuncusu bu lob vuruşa smaç vurmaya çalışır.
  • A oyuncusu bu vuruşu fileye yaklaşmak için kullanır ve roller değişir.

Bu alıştırma ile ayak hareketleri, denge ve top kontrolü üzerine harika bir çalışma yapılmaktadır. Başlarda tempoyu düşük tutmaya özen gösterin. (Bu ve bunun gibi bir çok alıştırmadan oluşan 41 Etkili Tenis Alıştırması e-Kitabı hakkında ayrıntılı bilgi için >>> Burayı Tıklayın)


Bu alıştırmayı çeşitlendirmek için birkaç vole vuruşu yaptıktan sonra smaç yapması için filedeki oyuncuya lob atılabilir.

Unutmayın ki buradaki amaç tek topu oyunda tutarak olabildiğince bu alıştırmayı sürdürmektir. Aynı zamanda bu drill kortun çaprazına uygulanarak çiftler oyunu için hareket ve gerekli olan denge üzerine çalışılabilir.

Aynı zamanda bu drill, bir çok profesyonel tenisçinin de uyguladığı harika bir cardiovasküler bir egzersizdir.

Bol tenis dolu günlere,

Halil Öztürkücretsiz
tenissanati Yeni Logo
0 yorum:

Yorum Gönder

Real Time Web Analytics